Tuesday, 14 May 2013

polskie faworki i roze karnawalowe


Faworki i róże karnawałowe


Składniki

§  6 żółtek

§  5 łyżek gęstej kwaśnej śmietany

§  20-25 dag mąki pszennej

§  1 łyżka spirytusu

do smażenia:

§  1 kg smalcu

do posypania:

§  1 szklanka cukru pudru

§  1 cukier waniliowy (1,6 dag)

 

Przygotowanie

Żółtka wymieszać ze śmietaną. Partiami dodawać przesianą mąkę, cały czas wyrabiając ciasto. Wlać spirytus i nadal wyrabiać gładkie, elastyczne ciasto, takie jak na pierogi. Rozwałkować je bardzo cienko na stolnicy posypanej mąką. Wyciąć z ciasta wąskie paski (2,5 x 8 cm), kształtem przypominające równoległobok. W każdym z nich zrobić pośrodku podłużne nacięcie i przekładać przez nie koniec ciasta, tak aby powstał luźny węzełek.

W rondlu mocno rozgrzać smalec. Sprawdzić, czy jest odpowiednio nagrzany, wrzucając kawałek ciasta - jeśli ciasto szybko wypłynie i zaraz się zrumieni, można smażyć faworki.

Wkładać na raz po 2-3 sztuki. Smażyć na jasno-złoty kolor, przewracając podczas smażenia. Usmażone układać na bibułę do osączenia. Faworki przełożyć na półmisek i posypać cukrem pudrem zmieszanym z cukrem waniliowym.

 

Z tego samego ciasta można robić także róże karnawałowe. Ciasto należy cienko rozwałkować i wykroić z niego krążki czterech wielkości. Każdy naciąć na obwodzie w pięciu miejscach. Krążki smarować na środku białkiem, składać po cztery i sklejać, mocno przyciskając środek palcami. Smażyć tak jak faworki.

 
Post a Comment

facebook